Ana Sayfa | İletişim
info@inebolu.bel.tr info@inebolu.bel.tr +90 (366) 811 45 00 +90 (366) 811 45 00
İstiklal Madalyalı Tek İlçe T.C. İnebolu Belediyesi | www.inebolu.bel.tr
BAŞKAN
» Başkan'ın Mesajı
» Öz Geçmişi
» Fotoğraf Galerisi
» Başkan'a Mesaj
Başkan'ın Mesajı
Yazıyı Küçült Yazıyı Büyült
Başkan'ın Mesajı
Doğa, Tarih Ve Kültür Turizminin Yeni Adresi: İnebolu

İnebolu, Kuzeybatı Anadolu'da yeşilin her tonundan mavinin sonsuzluğuna uzanan doğal güzellikleri ile güneşin denizden doğuşunun ve denize batışının izlendiği, tarihini korumuş, kültürel zenginliğe sahip, kayıkla kağnının mucizeler yarattığı, İstiklal Madalyalı tek ilçedir !...

Tarihsel geçmişi ile "müze şehir" görünümünde olup, geleneksel konut mimarisi, aşı  boyalı ahşap evleri ve tarihi 400'ü aşkın tescilli sivil mimarlık yapı örneği ile farklı  tarihsel dönemlere ait ögeleri içinde barındıran bir açık hava müzesi niteliğindedir. 

Milli mücadelinin önemli lojistik merkezlerinden biridir. İlçemiz halkının cesur ve azimli çalışmaları sonucu, gelen silah ve cephaneler gemilerden alınmış, yaşlı-genç, çocuk-kadın demeden omuzlarda ve gıcırdayan kağnılarla, patika yollardan günümüzde  "İSTİKLAL YOLU" olarak adlandırılan, İnebolu- Küre– Seydiler –Kastamonu- Çankırı Yolu güzergahı ile bağımsızlık Savaşı veren Kuvay-i Milliye güçlerine üç yıl müddetince durmaksızın taşınmıştır.  Bu hizmete karşılık ne kayıkçılarımız para istemiş, ne de sırtında çocuğu ile cepheye cephane taşıyan kadınlarımız… Bu nedenle İnebolu Kurtuluş Savaşında savaşın kilit noktası haline gelmiştir. 

Vatansever İnebolu halkının Kurtuluş Mücadelesine olan katkısı, 11 Şubat 1924 tarihinde TBMM'nin çıkardığı 66 numaralı Kanunla "Beyaz Şeritli İstiklal Madalyası ve Beratı" ile taçlandırılmıştır. Bu nedenle her yıl 9 Haziran çeşitli etkinliklerle "İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü" olarak kutlanmaktadır. İstiklal Savaşının yükünü şerefle taşımış Yiğit İnebolu'nun torunları olmak bir övünç kaynağıdır. 

Yine bizzat, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK Türk İnkılaplarının en önemlilerinden birisi olan, Şapka ve Kıyafet İnkılabını bir gün için geldiği İnebolu'da üç gün kalarak( 25-28 Ağustos 1925) ve 27 Ağustos 1925 tarihinde tarihi Türk Ocağı binasında "Bu Serpuşun İsmine Şapka Denir" diyerek Şapka Nutkunu ilk kez İnebolu'dan ilan etmiştir. Bu nedenle her yıl 25-28 Ağustos tarihleri etkinliklerle kutlanmaktadır. 

İnebolu; her mevsimi insana değer katan doğal güzellikleri ile tarihi, mimarisi, folklorik yapısı, geleneksel zengin mutfağı ile kültür turizminin yeni adresidir.   

Gizli kalmış güzellikler diyarı İlçemiz İNEBOLU, Sizler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Saygılarımla…
Engin UZUNER 
İnebolu Belediye Başkanı
Youtube | T.C. İnebolu Belediyesi Facebook | T.C. İnebolu Belediyesi Twitter | T.C. İnebolu Belediyesi RSS | T.C. İnebolu Belediyesi +90 (366) 811 45 00
» Başkan’dan
» Belediye Tarihi
» Haberler
» Duyurular
» Etkinlikler
» İletişim
» İlçemizi Tanıyalım
» Hizmet Rehberi
» E - Bülten
» Projelerimiz
» Fotoğraf Galerisi
» Video Galerisi
» İnebolu Kent Rehberi
» İnebolu Nöbetçi Eczane
» İnebolu Sinema Rehberi
» İnebolu Kent Müzesi
Beni Yeniliklerden Haberdar Et
Tel: +90 (366) 811 45 00 | E-Posta: info@inebolu.bel.tr
Copyright 2015 © İnebolu Belediyesi Tüm Hakları Saklıdır.